کار تیمیمطالب مدیریتی

برنامه ریزی برای اردوی کار گروهی

یکی از راههای معروفی که میتوانید همزمان با یاد گرفتن یک سری چیزای جدید، انرژی دوباره‌ای به اعضا تیم بدهید، استفاده از اردوی کار گروهی است. میدانم چی فکر میکنید! که این فقط یک بهونه‌ است برای اینکه یکی دو روز بزنید بیرون و چند تا بازی احمقانه بکنید و برای یک مدتی کار را فراموش کنین. این مایه‌ی تاسفه، اما در اکثر اوقات دقیقاً همون چیزیه که اکثر اردوهای کار گروهی هستن: سرگرم کننده، احمقانه و خارج از محیط کار. اما میتونن این اردوها اینطوری هم نباشن. اگه درست برنامه ریزی کنین، اردوی کار گروهی میتونه فواید خیلی مهمی داشته باشه، مثل افزایش رفاقت، رسیدن به بهره وری توی روابط و راه‌های ارتباطی بیشتر برای برقراری ارتباط.

بگذارید به  شما بگویم که منظور از برنامه ریزی برای اردوی کار گروهی تاثیر گذار چیست. مورد اول اینکه، حمایت و مشارکت مدیرهای ارشد روا بدست بیاروید. اردویی که فقط افراد معمولی، بدون حضور مقامات بالاتر، در آن شرکت کردند چندان نمیتواند اهمیت خاصی داشته باشد. یکی دو نفر از اعضای تیم رهبری که سطح سازمانیشان بالاتر از تمام آدمهای دیگر در گروه است بایددر اردو حضور داشته باشند و مثل بقیه در کارها مشارکت کنند. نکته هم همین است، که آنها نباید نقش عادی رهبری خودشان را بازی کنند و باید درست مثل بقیه اعضای تیم عمل کنندنکته بعدی اینکه، حواستان باشد که کمیته برنامه ریزی از همان آدمهایی که دراردو حضور دارند تشکیل شده باشد.

آدمها هرچی بیشتر این تصور را داشته باشند که درگرفتن تصمیمات نقش دارند، از نظر رفتاری هم بیشتر با کارهای روزانه‌ی اردو خودشان را درگیر میکنند. مورد بعدی اینکه اهداف شما برای این اردوی کار گروهی باید تا حد ممکن شفاف باشد. برای رسیدن به چه چیزایی اعضای تیم را دور هم جمع کرده اید؟ شاید بخواهید در مورد یکی از کمبودهای خاص تیم بحث کنید، یا روابط را تقویت کنید یا خلاقیت و انگیزه را بالا ببرید. هدفتان باید کاملا مشخص باشد. منظورتان را روشن و شفاف تعریف کنید. و هدفهای آموزشی را حتما در نظر بگیرید. الان برای شما  مثال میزنم که منظورم از هدف آموزشی چیست. اگر منظورتان تقویت مهارتهای ارتباطی هست، هدفی که تعریف میکنید باید شامل این باشد که چطوری گفتگو با رویکرد مثبت به همراه درک بالا داشته باشید، ان هم در مواقعی که بجای استفاده از راههای الکترونیکی برقراری ارتباط، با هم چشم تو چشم هستید.

خب حالا دیگر وقتش است که فعالیتهایی که قرار است در  اردو انجام بدهید را تعریف کنید. میتوانید صدتا کار سرگرم کننده و آموزنده را در کتابها و وبسایتها و وبلاگها پیدا کنید. از طناب کشی گرفته تا پینتبال! به تعداد نامحدودی گزینه برای شما  وجود دارد. از بین آنها چندتایی را انتخاب کنید که میتوانید از طریق انها رفتار شرکت کننده ها را برای رسیدن به اون هدف آموزشی که تعریف کردید، زیر نظر بگیرید. کار بعدی شما  این است که آدمها را به تیمهای مختلف تقسیم کنید. هدف از اینکار هم مشخص است، شما میخواهید که پلهای ارتباطی جدیدی را بین آدمهایی بسازید که معمولا موقع کار کردن هیچ ارتباطی با هم ندارند. سعی کنید تیمهایی بسازید که روابط جدید را شکل بدهد.

خلاصه‌ی مطلب اینکه باید اردو را به اعضای تیم بقبولانید. از چندین کانال ارتباطی مختلف با پیغامهای واضح و مشخص استفاده کنید. نشان بدهید که به حمایت مدیریت ارشد برای تعریف اهدافتان نیاز دارید و این حمایت را زودتر و قبل از رسیدن به زمان مورد نظر میخواهید. به اردوهای کار گروهی معمولاً با تردید نگاه میشود، که انگار فقط برای تفریح کاربرد دارند. اگر توانستید به شکل درستی با رعایت این قدمها برنامه ریزی کنید، شما میتوانید کاملا مقتدرانه میزبان همچین برنامه‌ای برای پیشرفت تیمتان باشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن